صفحه نخست | اخبار | ارتباط با ما
اخبار
چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلي > اطلاعات و اخبار > اخبار پارک 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هفدهمین جشنواره پژوهش و فناوری استان بوشهر برگزار گردید

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس در آیین هفدهمین جشنواره پژوهش و فناوری استان بوشهر: دانشگاه‌ها شرایط تولید فناوری و نوآوری را بهبود دهند

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خلیج فارس، یکشنبه 14 آذر ماه 1395 هفدهمین جشنواره و نمایشگاه پژوهش و فناوری استان بوشهر با حضور استاندار بوشهر و مسئولین دستگاه های اجرایی و پژوهشگران و فناوران استان در دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید.

استاندار بوشهر در این جشنوراره گفت: مردم استان بوشهر میزبانی شایسته برای صنایع هستند و واحدهای صنعتی استان نیز باید برای رفع آسیب‌های ایجاد شده تلاش کنند .

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خلیج فارس، دکتر مصطفی سالاری صبح یکشنبه در مراسم روز پژوهش در دانشگاه خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: مهمترین نکته‌ای که بنا داریم امسال پیش ببریم این است که پژوهش و اعتبارات پژوهشی را به محورهایی که دلیل مشخصی دارد اختصاص دهیم؛ مبتنی بر تقاضاهایی که اولویت مبنایی ندارد نخواهد بود و در محورهایی که اولویت و مزیت رقابتی دارد در زمینه پژوهش فعالیت خواهد شد.

وی با بیان اینکه ممکن است خیلی از مسائل پژوهشی در استان‌ها و نقاط دیگر کشور جایگاه داشته باشد، گفت: مسائلی که محور توسعه ما است و می‌توانیم بهتر از دیگران در آن فعالیت کنیم را باید برای پژوهش انتخاب کنیم.

استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: بعضی جاها هم چالش داریم که باید با استفاده از ظرفیت پژوهشگران و دانشگاه به سراغ حل آنها برویم؛ ما نمی‌توانیم بضاعت محدودمان را صرف موضوعات نامحدود کنیم.

وی افزود: در این صورت از ظرفیت دانشگاه بهتر می‌شود استفاده کرد که قطعا در مسیر پیشرفت جامعه نیز خواهد بود. بعضی موقع ما پژوهش می‌کنیم برای اینکه پژوهش کنیم، ولی در مواقع دیگر پژوهش می‌کنیم که کاری انجام بدهیم و مشکلی را برطرف کنیم.

سالاری ادامه داد: در نمایشگاه پژوهش امسال مخترعین و پژوهشگران به این سمت حرکت کرده‌اند؛ دانشگاه باید در مسیر تبدیل علم به ثروت حرکت کنند و مخترعین ما در جایی که بازار دارند و می‌تواند نیاز جامعه را برطرف کند باید فعالیت کنند.

وی بیان کرد: اتفاق خوبی که امروز افتاده است، واحدهای تولیدی و دستگاه‌های اجرایی وارد مشارکت با دانشگاه شده‌اند؛ این تفاهم‌نامه‌هایی که امروز امضا شد، شروع خوبی است و باید دستگاه‌های بزرگ صنعتی هم وارد این موضوع شوند.

استاندار بوشهر تصریح کرد: استانی که میزبان صنایع بزرگ است، نباید فقط مشکلات و آسیب‌های این شرکت‌ها را تحمل کنند، اگر این شرکت‌ها وارد مشارکت با دانشگاه‌ها برای برطرف کردن مشکلات استان نشوند قطعا به نفع استان و خود شرکت ها نخواهد بود.

وی گفت: اگر دیگران به دانشگاه کمک کنند و به سمت کار مشترک بیایند با هم می‌توانند تحولات بزرگی را در استان رقم بزنند؛ از باب مسئولیت اجتماعی واحدهای بزرگ صنعتی باید ورود پیدا کنند.

سالاری افزود: قطعا بوشهری‌ها خوشحال می‌شوند که همه ایران از نفت و از و ظرفیت‌های استانی آنها استفاده می‌کنند ولی باید صنایع نیز برای رفع آسیب‌ها و مشکلاتی که برای استان ایجاد کرده‌اند تلاش کنند.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس :

دانشگاه‌ها شرایط تولید فناوری و نوآوری را بهبود دهند

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر گفت: دانشگاه‌ها در بهبود تولید فناوری و نوآوری نقش‌آفرین باشند

.

دکترحبیب رستمی صبح یکشنبه در مراسم هفته پژوهش استان بوشهر درخصوص تبدیل پژوهش‌های دانشگاهی به فناوری اظهار داشت: ما باور نادرستی درخصوص نوآوری داریم؛ رابطه خطی در تولید فناوری وجود ندارد.

وی افزود: همپوشانی زیادی بین تحقیقات پایه ای و کاربردی وجود دارد. محققان الان به صورت سیار در بین سازمان‌های مختلف کار می‌کنند. بسیاری از نتایج غیر منتظره هستند، جهش‌های فناوری ممکن است حاصل تحقیقات بنیادین باشند یا منجر به تحقیقات بنیادین شوند.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر با اشاره به چارگوش تحقیقاتی پاستور بیان کرد: تحقیقات می‌توانند عملیاتی و کاربردی باشند و در عین حال بنیادین باشند. در سیستم غیر خطی نوآوری هر مرحله بر مرحله قبل و بعد خود اثر دارد.

رستمی درخصوص چارچوب سیاست‌گذاری در دانشگاه‌ها برای بهبود تولید فناوری و نوآوری گفت: در بسیاری از کشورها سیاستگذاران قوانینی را در راستای تسهیل تجاری سازی دستاورهای پژوهشی وضع می‌کنند. دو ره‌یافت در این خصوص وجود دارد، یا سیاستگذاری پایین به بالا است و یا بالا به پایین است.

وی ادامه داد: در سیستم از بالا به پایین قوانین و در سیستم پایین  به بالا نوآورانی که صاحب دانش هستند، اثرگذار هستند.

رستمی با طرح این سوال که کدام مدل بهتر است، افزود: اگر حقوق معنوی به دانشگاه داده شود و اختراع به نام دانشگاه باشد، محیط تشویقی بهتری برای نوآور به وجود می آورد.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر تصریح کرد: دانشگاه می‌تواند فعالیت‌های تجاری‌سازی اعضای خود را حمایت کند؛ اگر نکند نهایتا مقاله‌ای می‌شود که قابل استفاده نخواهد بود.

وی افزود: نکته مهم این است که اگر اختراع به نام دانشگاه باشد، دانشگاه در ریسک سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کند و نوآور در محیطی پر از ریسک رها نمی‌شود. روش بالا به پایین در ایجاد انگیزه برای محققان دانشگاهی برای ورود به تجاری سازی شکست خورده است.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر:

دانشگاه خلیج‌فارس کارآفرین می‌شود/ لزوم توسعه کسب‌وکارهای خرد

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر از برنامه‌ریزی و تلاش برای تبدیل این دانشگاه به دانشگاه کارآفرین خبر داد و گفت: تنها راه عبور از مشکل بیکاری توسعه کسب و کارهای کوچک است.

دکترعبدالمجید مصلح در مراسم هفته پژوهش با اشاره به حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین اظهار داشت: این مراسم هر ساله با دبیری دانشگاه جامع استان و با ریاست استاندار بوشهر برگزار می شود و در کنار آن نیز آخرین دستاوردهای پژوهشی استان در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی افزود: از هفت گروه آموزشی هر کدام یک نفر، یک نفر از دستگاه‌های اجرایی و یک نفر هم به عنوان فناور برتر از طرف پارک معرفی می‌شود؛ همچنین امسال برگزیدگان دانش‌آموزی نیز داریم که معرفی خواهند شد.

مصلح با ارائه گزارش عملکرد دانشگاه خلیج فارس خاطرنشان کرد: چهار مورد رویداد کارآفرینی برگزار شده و تا آخر سال نیز چند رویداد دیگر برگزار می شود.

وی ادامه داد: سند راهبردی دانشگاه کارآفرین را طراحی کرده‌ایم و هم‌پیمانان خوبی نیز در کنار خود داریم که می‌خواهیم رابطه بلند مدت را برنامه‌ریزی کنیم؛ شرکت گاز، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت برق و آبفا از جمله شرکت‌هایی هستند که همکاری بلند مدت فناورانه دارند.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر درخصوص شاخص‌های پژوهش گفت: طی سه سال اخیر مقالات دانشگاه افزایش یافته است؛ در سال ۹۲تعداد مقالات ۲۶۷بود، در سال۹۴به ۴۹۷مقاله رسید. سال۹۴نسبت به ۹۳تقریبا ۵۵درصد رشد داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سرانه رشد مقالات علمی پژوهشی حدود ۲.۲است، اضافه کرد: ۴۹۲ارائه مقاله کنفرانسی داشته‌ایم. در سال‌های ۹۳و ۹۴حدود یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان قرارداد پژوهشی داشتیم و امسال در نیمه سال حدود ۲میلیارد و ۳۰۰میلیون قرارداد پژوهشی داریم. امیداریم با رونق کسب و کار در کشور وضعیت بهتری در کشور داشته باشیم.

مصلح افزود: با همه چالش‌ها، از نظر شاخص‌های آموزشی و پژوهشی در سطح کشور وضعیت خوب و قابل قبولی داریم؛ هر چند چالش‌های جدی داریم که نیاز است بازاندیشی جدی در نوع توسعه رشته‌ها باشیم که چنین وضعیتی در بسیاری از بخش‌های آموزش غیر دولتی زیبنده نیست.

وی اضافه کرد: یکی از پاردایم‌های حاکم بر دانشگاه‌ها در سطح دنیا شکل‌گیری دانشگاه نسل سوم است. بالغ بر ۱۵سال است ما روی این ادبیات در استان صحبت می‌کنیم ولی زیاد اثرگذار نبوده است، شاید نیاز است ادبیات و زوایه بیان دیگری را مطرح کنیم.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر خاطرنشان کرد: آمار بیکاری کشور حدود ۳.۵میلیون نفر است و ۱۲.۷درصد نرخ بیکاری ماست؛ سالانه حدود ۸۰۰هزار نفر جویای کار جدید توسط دانشگاه‌ها وارد بازار کار می شود.  آیا اقتصاد ما صرف نظر از ۳.۵میلیون بیکار موجود، سالانه ظرفیت ایجاد کار برای این ۸۰۰هزار نفر دارد.

وی افزود: هیچ اقتصادی نمی‌تواند برای بیشتر از ۴۲۰هزار نفر سالانه کار ایجاد کند. اگر خوب عمل کنیم بالاتر از ۳۰۰هزار نفر نمی‌توانیم شغل در سال ایجاد کنیم.

مصلح بیان کرد: در این بخش ما چالش‌های جدی پیش رو داریم و اگر طور دیگری فکر نکنیم و بهتر برنامه‌ریزی نکنیم فرزندانمان آینده سختی پیش رو خواهند داشت. آیا می خواهیم با روش‌های سنتی گذشته این روند را دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: در کشورهای اروپایی و سایر کشورها بر روی توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط مبتنی بر فناوری فعالیت می‌کنند. آلمان حدود ۹۹درصد از شرکت‌هایش کوچک و متوسط است که سهم ارزش افزوده بسیار بالایی دارد. چیزی بین ۵۰تا ۶۰درصد سهم اقتصاد ملی را در اختیار دارند و ستون فقرات توسعه اقتصادی هستند.

رئیس دانشگاه خلیج فارس ادامه داد: ترکیه ۳میلیون شرکت کوچک و متوسط دارد و سیاست‌های ویژه‌ای برای توسعه این شرکت‌ها بر پایه فناوری و نوآوری دارد. این شرکت‌ها ۳۰درصد اقتصاد ترکیه را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: اگر در کشور ما وضعیت مناسب نیست، سیستم دانشگاهی و نظام آموزش عالی مقصر است. نظام آموزش عالی در دانشگاه نسل جدید به جای تحویل دادن دانش آموخته به جامعه، باید شرکت دانش‌بنیان به جامعه تحویل دهد. هیچ انتخابی غیر از اینکه به دانشگاه، صنعت و پارک‌ها به عنوان زنجیره‌ای برای توسعه کسب و کارهای کوچک توجه کنیم نداریم.

مصلح خاطرنشان کرد: ما در سند راهبردی خودمان به دانشگاه خلیج فارس به عنوان یک دانشگاه کارآفرین نگاه کرده‌ایم ولی رفتن به این سمت صرفا در تعامل با نهادهای بیرونی انجام پذیر است و امیدواریم که با شکل‌دهی یک زنجیره مناسب به آنچه که مطلوب این استان است دست پیدا کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

چشم‌انداز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توسعه آموزش بر مبنای پژوهش است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان بوشهر گفت: چشم‌انداز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توسعه آموزش بر مبنای پژوهش است.

دکتر علیرضا رئیسی در جشنواره هفته پژوهش استان بوشهر اظهار داشت: در انجام کار تیمی ضعف داریم، هر وقت توانستیم به صورت تیمی کار کنیم، خروجی‌های خیلی ارزشمندی نصیبمان خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر کشورهایی را می‌بینیم که در کارآفرینی پیشرفت زیادی دارند، کار تیمی کرده‌اند. کشوری مثل ژاپن به عنوان یک کشور کارآفرین اکثر بازارهای دنیا را تسخیر می‌کند و این موفقیت علتی غیر از فلسفه کار تیمی و مشارکتی ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: در حوزه تولید علم و مقالات نیز موضوع مشارکت مورد توجه قرار گرفته است؛ اگر قرار است دانشگاه‌ها کارآفرین باشند در وهله اول دانشگاه به عنوان برشی از جامعه این فرهنگ کار تیمی و مدیریت مشارکتی را در تمام سطوح مد نظر قرار دهد.

رئیسی بیان کرد: مرز علوم مختلف برداشته شده است، باید رشته‌های بین بخشی و پژوهش‌های بین رشته‌ای داشته باشیم؛ نکته‌ای که باید به آن توجه کرد شکستن این مرزها است.

وی ادامه داد: مدلی که ما برای دانشگاه علوم پزشکی به عنوان چشم انداز آینده ترسیم کرده‌ایم، توسعه آموزش بر مبنای پژوهش است؛ در کنار رشته‌های رسمی دانشگاه، می‌شود کانون‌های پژوهشی راه انداخت و به صورت پژوهش محور توسعه آموزش بدهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: همچنین می‌توان در ارتباط زوایا و ابعاد یک رشته پژوهش کرد و دانشمندانی تربیت کرد که محور توسعه آیند باشند.

 

وی با اشاره به چشم انداز و ماموریت دانشگاه علوم پزشکی افزود: باید سوالات حوزه سلامت در استان و کشور را بتوانیم پاسخ بدهیم. بهترین شواهد لازم را برای پاسخ به همه سوالات مرتبط با تامین سلامت جمعیت تحت پوشش خود فراهم کنیم.

رئیسی اضافه کرد: ارتباطات بین المللی و بین بخشی و تولید محصولات دانش بنیان از دیگر چشم‌اندازهای این دانشگاه است.

وی بیان کرد: تعداد طرح‌های تحقیقاتی پایان یافته این دانشگاه از سال ۸۸تا سال ۹۴به ترتیب ۲۵، ۴۲، ۴۷، ۵۷، ۴۰، ۱۳۲و ۱۲۰بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان بوشهر گفت: ۲۲۲مقاله علمی در سال ۹۲چاپ شد و تعداد مقالات چاپ شده در سال ۹۳به ۲۴۲رسید و در سال ۹۴نیز ۲۸۹مقاله چاپ شد.

وی تعداد مقالات علمی چاپ شده در نمایه اسکوپوس در سال ۲۰۱۶را ۱۲۵مورد اعلام کرد.


٠٨:٠٧ - دوشنبه ١٥ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ١٠١٣    /    تعداد نمایش : ٢١٥٤معرفی واحدهای فناور
مجله صنعت و انرژی
 پیوندها  دسترسی آسان  ارتباط با ما  Contact information

 • وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 •  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 

 • دانشگاه خلیج فارس

 • بنیاد نخبگان استان بوشهر

 •  کارگروه ارزیابی موسسات دانش‌بنیان

 • سامانه تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان

 •  جشنواره ملی دانایی خلیج فارس 

 • پاسخ به پرسش‌های متداول

 • پذیرش در پارک و مراکز رشد

 • واحدهای فناور و محصولات

 • مراکز رشد و واحدهای وابسته

 • دفتر مالکیت فکری

 • پیوندهای مرتبط

 • نقشه سایت

 • تماس با پرسنل حوزه‌های مختلف:  33333560 (077)

 •  اطلاعات کامل تماس و لیست شماره‌های داخلی ...

 • نمابر:  33330136 (077)  و  89776656 (021)

 • تلفن‌های دفتر ریاست: 33330168 (077)  و  33330171 (077)

 • آدرس: بوشهر، خيابان امام خميني، خيابان فردوسي،

    پارك علم و فناوري خليج فارس. کد پستی: 97414-75157

 • پست الكترونيك: info [@] pgstp.ir

کل بازديدهاي سايت: 6371806 | بازدیدهاي امروز سايت: 751 | کل بازدیدهاي این صفحه: 467648 | بازديدکنندگان آنلاين: 3 | زمان بارگذاري صفحه: 0.16
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوری خليج فارس است. Copyright © Persian Gulf Science and Technology Park. All rights reserved.